FACEBOOK VE ÖLÜMLE YÜZLEŞMEK

Dijital dünya, unutmamıza izin vermeyecek.

Çok uzun bir süredir. Biz öldükten sonra sosyal medya hesaplarımıza ne olacağını düşünüyorum.

Kimin başına ne geleceğini bilmediğimiz bir dünyada, siz bu dünyadan göçüp gittikten sonra facebook hesabınız aktif bir şekilde hayatta kalacak ve her sene tüm dostlarınıza sizin doğum gününüzü hatırlatmaya devam edecek.

Facebook’un kurulduğu yıldan bu yana yaklaşık 35 milyon kullanıcı ölmüş. Her gün 8000 kişi bu sayıya katılmaya devam ediyor. Kısacası ölüler bizimle beraber yaşamaya devam ediyor.

Ölüm bir gerçek ama biz insanlar sanki olmayacakmış gibi davranmaya kurgulanmışız. Bütün acı gerçeklerden kaçar gibi bu gerçeği de kabullenmek istemiyoruz.

Ölen kişilerin sosyal medya hesaplarına bakın. Hayat dolu gülen yüzler göreceksiniz; eğitimini, alışkanlıklarını, sevdiklerini, geçirdiği harika zamanları göreceksiniz… Sanki sonsuza kadar öyle kalacaklar… Hatta öldükten sonra çok daha dikkat çekerek.

5 milyara yakın aylık aktif kullanıcı sayısıyla dünya’nın en büyük sosyal medya platformu konumunda olan Facebook’un aslında bu tartışmalı konuları çözmek üzere yeni, belki de yine tartışılacak bir çözümü yolu hali hazırda var.

Facebook kullanıcısı ölürse hesabı ne oluyor ? sorusu için Facebook’un ürettiği çözüm yolu şu şekilde :

Facebook aslında bir miras protokolü hazırladı. Daha önce hayatını kaybeden kullanıcılarının hesaplarını askıya alan Facebook, artık hesabınızı sevdiğiniz birine miras olarak bırakma hakkını size sunuyor.

Sistem basitçe şöyle işliyor; ayarlar menüsü içinde yer alan güvenlik ayarlarlarındaki “hesap varisi” kısmından belirlediğiniz bir kişi vefat ettiğinizde hesabınızı yönetme yetkisine sahip oluyor. Facebook ile yapacağınız anlaşmaya göre vefat ettiğiniz zaman Facebook sizin bu yaptığınız anlaşmayı yerine getirmeyi kabul ediyor. Bu anlaşma belli seçeneklerle duvarınızda beliriyor, böylelikle istediğiniz yakınlarınızın bu anlaşmadan haberdar olmasını ve takibini de talep edebiliyorsunuz.

Veya bir başka seçenekte; yine aynı ayarlardaki “hesabın silinmesi” seçeneği. Bu seçeneği aktif hale getirdiğinizde ise; bir yakınınız Facebook’a sizin vefat ettiğinizi bildirdiğinde, yani vefatınızdan sonra tüm bilgileriniz, fotoğraflarınız ve gönderileriniz Facebook’tan  kaldırılıyor. Profilinizi bir daha hiç kimse göremiyor.

Yine de tüm bunlar Facebook hesabını sonsuza dek silmenize engel. Kesinlikle böyle bir şey yapamazsınız. Profil sayfası görünmez olsa bile başına bir felaket gelene kadar dijital ortamda var olmaya devam edecek.

Madem Facebook ölenlerin profillerini silmiyor, sonsuza kadar saklıyor; “Ne zaman ölülerin profillerinin sayısı, yaşayanların profil sayılarını geride bırakacak?” Facebook hatıra sayfası sayıları, şuan ki oranı baz aldığımızda ortalama 50 sene sonra yaşayan profillerin sayısını geçecek. Bundan 50 yıl sonra arkadaş listemizin çoğu ve elbette siz de buralarda olmayacaksınız.  Kabul etmesi zor bir durum.

Bu hatıralar ormanı bakalım nasıl yönetilecek? Geride kalanların kabullenmesi, alışması ve yaşamaya devam etmesi için önemli bir süreç…

Bir şeye nasıl başladığımız, nasıl “merhaba” dediğimiz kadar, bir şeyden nasıl ayrıldığımız, nasıl “hoşça kal” dediğimiz de önemli ve anlamlıdır. Baş etmesi zor acılar, ayrılıklar ve kayıplar bizi biz yapan şeylerdir aynı zamanda…

Have a nice sharing…

Leave a Reply