AKILLI TELEFONLAR SİZİ DİNLİYOR

Her an emrinizi bekleyen bir askerin öncelikli olarak yapması gereken şey can kulağıyla sizi dinlemesidir. Ona seslenmenizi ve emretmenizi bekler. Tüm algıları açıktır.

Son güncellemelerle beraber cep telefonlarınız ona “Hey siri” ya da “OK Google” diye seslendiğinizde aktif hale geliyor ve emrinizi bekliyor. SMS yolla, Şu kişiyi ara, emailleri oku gibi. Kısacası cep telefonunuz “Siri” kelimesini duymak için can atıyor ve bunu yapabilmek için de sizin tüm konuşmanızı dinliyor.

Akla şu soru geliyor, telefonunuz Siri kelimesini duyunca aktif hale gelmek üzere programlanmış. Peki akıllı telefon üreticileri telefonunuzun başka kelimeleri duyunca da aktif hale gelmesini istemeyezler mi? Elbette bu mümkün…

Şimdilik -en azından bizim bildiğimiz kadarıyla- farklı bir reklam mecrası yaratmak üzere kullanılmaya başlandı bile. Henüz test süreci yaşanıyor olsa da bir gün şuna benzer olaylarla karşılaşırsanız şaşırmayın.

Bu haberler BBC’de yayınlandı.

“Bir arkadaşım ilk defa migren ağrısı çektiğinde erkek arkadaşına bundan söz etmiş. Ertesi gün Twitter’da bir migren destek grubu tarafından takip edilmeye başlanmış.

Başka bir arkadaşım kız kardeşiyle vergi konusunda uzun süre sohbet ettikten sonra ertesi gün Facebook hesabında söz konusu vergi meselesi hakkında danışmanlık hizmeti veren vergi uzmanlarının reklamlarını görmüş.

Pek çok kişi belirli bir ürün ya da tatil yerinden söz ederken kısa bir süre sonra ekranlarında aynı alanda reklam gördüklerini söylüyor.”

Bir başka örnek daha ürkütücü.

“Annem gelip bir aile dostunun Tayland’da trafik kazasında öldüğünü söylediğinde ütü yapıyordum.

Cep telefonum arkamdaki tezgahın üstündeydi.

Bir süre sonra telefonumu elime alıp arama motorunu açtığımda bana önerilen arama konularının başında dostumuzun ismi ve “Tayland’da motosiklet kazası” haberi vardı.

Çok şaşırmıştım. Çünkü annemle konuşurken telefonu kullanmamıştım. Ellerim doluydu.

Kazanın detaylarına telefonumda bakıp sonra unutmuş olabilir miydim? Yoksa telefonum beni dinliyor muydu?”

Ana teknoloji firmaları bu görüşe kısmen karşı çıkıyor.

Google bir insanın sözlerini ses tanıma komutu olan “OK Google” demeden önce reklam ya da başka amaçlar için kesinlikle kullanmadıklarını söyledi. Evet ama OK Google, Hey Siri kelimelerini duymak için programlanan algoritma, başka kelimeli duymak için de programlanamaz mı? Bence gayet mümkün. Apple, bir gün gelip FBI’ın telefonları istihbarat toplamak için kullanabileceğini zaten açıkladı.

Örneğin, konuştuğunuz ortamda bir konu tartışılıyor ve şuna benzer kelimeler telafuz ediliyor. Bomba, darbe, uçak, tank, patlama, cihad, terör, suiakast, intikam. Bu kelimelerden bir ya da bir kaçı telefonu aktif hale getirebilir, bulunduğunuz konumu, sesinizi, yazışmalarınızı merkezle paylaşabilir. Ayrıca kameraları da aktif hale getirerek ortamdan görüntü alınmasını da sağlayabilir. Parmak izlerimizi zaten gönüllü olarak verdik. Gözlerinize bakarak retina taraması yapan telefonlar da var artık hayatımızda. Eğer terörist değilseniz endişelenecek bir şey yok. Ancak her an özel hayatınıza açılan kapının başkalarının etik değerlerine bağlı olduğunu bilmek de son derece rahatsız edici.

Hemen hemen herkesin evinde yer alan SMART TV’lere de özel bir dikkat gerekiyor. Wifi’ya sürekli bağlı durumdaki bir televizyon sizin dinlenebilmenize sebep olabileceği gibi. Kameralı modellerin evin salonunu sosyal ortama açması pek ala mümkün..

Her eve tüplü televizyon ve akıllı olmayan bir telefon lazım galiba.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.