Hattı ar-ge yoktur. Sathı ar-ge vardır. O satıh bütün vatandır.

Yaşadığımız dijital günlerde üretim için, bilgi saklama için bir yerli yazılım kullanmıyorsanız, mutlaka yabancı bir yazılım kullanıyorsunuz demektir. Herhangi bir yazılım kullanmıyor olma ihtimaliniz yok.

Yabancı yazılıma ödediğiniz gerçekten çok şaşırtıcı rakamlarla, maddi kayıba uğradığınız gibi, güvenliğinizi kaybettiğinizi söylemek de mümkün. Türk sanayinin ilk 500’üne bakalım, bunların neredeyse tamamı yabancı yazılım kullanıyor.

Eğer bir ülkenin yerli yazılım sanayisi varsa o ülkenin gücünden bahsedebiliriz.

Dünya yazılım pazarı 4,8 trilyon dolar. Hindistan dünyaya 50 milyar dolar değerinde yazılım satıyor. Petrol ve petrol ürünleri merkezi Teksas eyaletinin Amerikan ekonomisine katkısı 1,8 trilyon dolarken bilginin merkezi Kaliforniya eyaletinin katkısı 3,6 trilyon dolar. Kaliforniya bu performansı 1970’lerde başlayan Silikon Vadisi yatırımıyla gerçekleştirdi.

Türkiye’nin yazılım sektörü için 2023 yılına dek koyduğu hedef 10 milyar dolar.. Bugünden 10 sene sonrası için vizyonumuzu koyup şartları hazırlarsak ve dünya pazarının sadece yüzde 1’ine talip olsak bile inanılmaz bir ihracat gelirinden bahsederiz. Bir an önce bilinçlenip bu konuda iktidarı, muhalefeti el ele verip bir yol haritası çıkarması şart.

Kısacası ekilen fidanların büyümesini istiyorsak, bunu yurt genelinde yapıyor olmamız lazım. Yani hattı Ar-Ge yoktur, sathı Ar-Ge vardır. O satıh da bütün vatandır. Bu konuyu bir proje olarak ele alıp, başlarına daha sonra hesap sorulabilecek yetkin kişileri atamak çok önemli. Özellikle yazılım ve bilgi güvenliği gibi konular kesinlikle profesyonel uzmanlık gerektiren konulardır. Son olarak söyleyeceğim üç kelime olacak.

Liyakat, liyakat, liyakat…

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.